Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Nereden nereye? Gel de Secdeye Kapanma-2
Musa Ayaztekin

 İnsanlık toprağı yaratıcının ruhunun üfürülmesi için hazırdır.  Can veren ve daima baki olan ruh, cansız toprak bedene bir nesim misali üfürüldü.
Şöyle bir nida yükseldi:

Ey meleklerim! Âdem’e secde edin! Herkes tevazu ile Allah'ın emrine itaat ederek secdeye kapandı. İnsanın atasının önünde secde ettiler ve yere kapandılar. Ama Şeytan! Uzun yıllar Allah'a ibadet eden Şeytan Rabbine muhalefet etti.

Şöyle nida geldi: Neden secde etmedin?
Şöyle cevap verdi: İlahi! Beni ateşten onu ise değersiz bir topraktan yarattın. “Allah insanı, pişmiş çamura benzeyen bir balçıktan yarattı. Cinleri öz ateşten yarattı”

Evet! Onun aslı ve yaratıldığı şey tekebbür ve kendini beğenmişliğe neden oldu. Kendi hariç herkesi yok olmaya yüz tutmuş olarak görmekteydi. Şeytan açıkça günaha yeltendi. Muhalefet ve tekebbürünü aşikâr kıldı. Allah'ın emrine itinasızlık etti.

Sen! Ey cennet müşterisi! O, ezelde hiçbir şekilde seni yalnız bırakmamak üzere yemin etmiş, her halükarda Ben-i Âdem’e vesvese vererek onu insanlık asaletinden uzaklaştırmak istemektedir. Hz. Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur: “Şüphesiz şeytan, insanoğlunun damarlarında bir kan misali dolaşmaktadır.” Allah (c.c.) insanoğlunun şeytandan kurtulması için şöyle buyurmaktadır: “Ey Âdemoğulları! Şeytan, ana-babanızı, ayıp yerlerini kendilerine göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi sizi de aldatmasın.”  “Şüphesiz şeytan insanın apaçık düşmanıdır.”
Ama gerçekten, esrarla dolu aşık kulun gönlünde alemlerin Rabbinin sevgi ve aşkı coşmaktadır. Hakkı aramak, Allah'ı aramaktan kaçış yoktur.

Azazil’in İbadeti
Şeytan, her semada farklı bir isimle ve her mekânda bin yıl Allah'a ibadet etti. Öyle bir ibadet şekli vardı ki mukarrep melekler onu da kendilerinden biri olarak bildiler ve cennete ona Azazil  ismini verdiler. Zira her semada ondan daha iyisi yoktu. İstediği yerde ibadet etme iznine sahipti, bazen arşta bazen cennette ibadet ederdi. Minbere çıkar, meleklere nasihatler eder, onlara Allah'a ibadet etmenin adabını öğretirdi. Bir gün cennet kapılarından birine şöyle yazıldı: Çok yakında mukarrep meleklerimden biri tekebbür ve bana itaatsizliği nedeniyle lanetlenecektir.
Şeytan şöyle arz etti: İlahi! Bana da izin ver, ben de lanet okuyayım.

Bütün melekler gece-gündüz endişe içindeydiler, ağlayıp sızlamaktaydılar. Sonunda şöyle bir hal çaresi düşündüler: Topluca Azazil’in yanına gidelim, Allah'ın bize nazar etmesi için dua etmesini isteyelim. Azazil herkes için dua etti. Ama gurur ve tekebbürü öylesine tuğyan etmişti ki yaptığı ibadetlere güvenerek kendisine dua etmedi. Tam bin yıl boyunca kendisine lanet okudu. Allah Hz. Âdem’i yarattı. Bin yıl boyunca cansız bedeni cennette idi. Şeytan eğlenme niyeti ile onun karnına vurarak şöyle dedi:
“Neden yaratıldın? Eğer benden üstün olursan sana itaat etmem, eğer benden aşağı olursan da yardım etmem.”

Meleklere şöyle bir hitap ulaştı: “Ona şekil verdiğim ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın!”

Hepsi secdeye kapandı. Ama gurur ve tekebbür şeytana mani oldu.
Hitap geldi: “Ey İblis! Secde edenlerle beraber olmayışının sebebi nedir?”
Şöyle cevapladı: “Ben kuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan yarattığın bir insana secde edecek değilim.”
“Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi.”
Hekimler

Yalan konuşan bir adam hak ve hakikatten oldukça uzaktır. Riyakâr ve ikiyüzlü insan yalancıdan da kötüdür. Zira yalancı sadece sözlerinde yalan söyler. Ama riyakâr hem söylemiyle yalan söyler hem de eylemiyle. Bu ikisinden de kötüsü kendini beğenmiş kimsedir. Çünkü kendini beğenmiş bir kimse amelinden hiçbir fayda görmeyecektir. Ama riyakâr ve yalancının amelinden bir fayda görme ihtimali vardır. Buna ilave olarak yalancı veya riyakâra nasihat edildiğinde kendi amellerinden agâh oldukları için etkilenme imkânı vardır. Ama kendini beğenmiş kimse, kendini tanımadığı için nasihat edenin ve nasihatin bizzat kendisinin beyhude olduğunu düşünerek hiçbir şekilde kabul etmez. Allah (c.c.) şöyle buyurmaktadır: “Şeytan, kendilerine yaptıklarını süslü göstermiş de onları doğru yoldan alıkoymuş. Bunun için doğru yolu bulamıyorlar.”

Âlemlerin Rabbi Hz. Davud’a şöyle vahyetti: Ey Davud! Günahkârları müjdele ve sıddıkları korkut.
Davud şöyle arz etti: İlahi! Nasıl asileri müjdeleyeyim ve itaat edenleri de korkutayım?
Allah (c.c.) şöyle buyurdu: Günahkârlara benim tövbeleri kabul ettiğimi ve günahları bağışladığımı müjdele. İtaatkârları da uyar ve korkut. Kendi amelleri onları kendini beğenmişliğe sürüklemesin. Ben muhasebe ettiğimde hiçbir kul helak olmaktan kurtulamaz.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
23-10-2012 09:52 - 2731 Okunma
Musa Ayaztekin yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir? 17-12-2013 tarihinde eklendi
Muta Nikahı Hakkında Kapsamlı Bir Araştırma 10-12-2013 tarihinde eklendi
Gadir hadisinin ifade ettikleri 12-10-2013 tarihinde eklendi
Vahşet ve saldırılara medya duyarsızlığı 06-05-2013 tarihinde eklendi
Bir çift sözüm var dostlar! 23-04-2013 tarihinde eklendi
Neleri Kaybetmişiz Meğer! 12-12-2012 tarihinde eklendi
İlginç Bir Münazara ve Alınması Gereken Dersler 26-11-2012 tarihinde eklendi
Nereden Nereye? -3 10-11-2012 tarihinde eklendi
Nereden nereye? Gel de Secdeye Kapanma-2 23-10-2012 tarihinde eklendi
Nereden Nereye?-1 26-09-2012 tarihinde eklendi
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Selahattin Özgündüz’e neden saldırıyorlar?
İbrahim ŞEREN
ALLAH PEYGAMBERİNİ MUHATAP ALARAK YÜCE KURAN’DA ŞÖYLE BUYURUYOR
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
07-05-2021 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım