Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Türkiye ve İran cumhurbaşkanlarının ortak bildirisi
Türkiye ve İrancumhurbaşkanları yayınladıkları ortak bildiride, iki milletin dost ve kardeşlik bağlarına vurgu yaparak, siyasi iradenin iki ve bölgesel işbirliklerinin gelişmesi yönünde olduğunun altını çizdiler.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-10-2017 09:55 - 51338 Okunma
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ruhani, söz konusu ortak bildiride, iki ülkenin stratejik işbirliği yüksek konseyinin İran ve Türkiye ilişkilerinin kalkınması yönündeki işbirliğinden memnuniyetlerini bildirirken iki ülke parlamentolar arası ilişkilerinin de gelişmesine vurgu yaptılar.
 
Bildiride, iki ülke arasında yıllık ticaret hacminin 30 milyar dolara çıkarılmasına vurgu yapılırken, bu konuda bankaların mali ve iktisadi işbirliklerin kolaylaştırılmasında büyük role sahip olduklarının altı çizildi.
 
Bildiride İran ve Türkiye’nin nükleer anlaşmanın çok yönlü diplomasinin başarılı olması açısından uluslararası meselelerin çözümünde bir model olabileceğine de dikkat çekildi.
 
İran ve Türkiye cumhurbaşkanları ortak bildiride, Irak Kürt Bölgesi Yönetiminin Irak’tan ayrılmayı içeren gayri meşru referandumun bir meşruiyetinin olmadığına temas edilirken, Irak’ın toprak bütünlüğü ve hakimiyetinin korunmasına destek verecekleri önemle vurgulandı.
 
Ruhani ve Erdoğan, Myanmarlı müslümanlar aleyhinde cinayeti ve orada yaşatılan insani faciayı kınarlarken,  Myanmar hükümetinden derhal  müslümanlara yönelik  şiddetten el çekmesini istediler.
 
İran ve Türkiye cumhurbaşkanları, Filistinlilerin Mescidi Aksa’ya girmelerini engellemeye yönelik her türlü girişimi kınarlarken Filistin halkının desteklenmesi çağrısında  bulundular ve uluslararası toplumdan  Filistin davasına destek vermeleri istendi.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
05-10-2017 09:55 - 51338 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Şirali Bayat
ŞİA-CAFERİ AZERİ MİLLETİNİN YÜCELİŞ SERÜVENİ
Av. Sinan Kılıç
Selahattin Özgündüz’e neden saldırıyorlar?
İbrahim ŞEREN
ALLAH PEYGAMBERİNİ MUHATAP ALARAK YÜCE KURAN’DA ŞÖYLE BUYURUYOR
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
30-06-2022 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım