Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Ayrım: “Müslümanım diyen herkes Hz. Hüseyin’in sevgisi üzerinde buluşmalıdır”
09 Eylül 2019 Pazartesi günü Peygamber Efendimiz’in (s.a.a) sevgili torunu İmam Hüseyin (a.s) ve 71 yâreni, Aşura Günü Kerbela’da şehit edilişlerinin 1380. yıl dönümünde İstanbul Halkalı'da törenlerle anıldı. AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım bir konuşma yaptı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
13-09-2019 20:37 - 48079 Okunma

AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, burada yaptığı konuşmada, "Bugün üzüntümüz sonsuz." dedi.

Kerbela olayının İslam tarihinin kara sayfalarından biri olduğunu belirten Ayrım, şöyle konuştu: “Salonu süsleyen herkese selamlarımı yolluyorum, hoş geldiniz sefalar getirdiniz. Bu salonu süsleyen Ehl-i Beyt dostlarına teşekkür ediyorum.

 İslam tarihinin kara sayfalarından biri olan Hz. Peygamber’in sevgili torunu Hz. Hüseyin ve yoldaşlarının şehit edildiği mekânın adıdır Kerbela. Aslında Müslümanlar arasında ayrıştırıcı gibi görünen Kerbela olayı geçmişten ders alınırsa birleştirici bir unsurdur. Sorun Müslümanların bir araya gelip bu konuyu yeterince konuşmamasından kaynaklanmaktadır. İslam dünyasında Hz. Hüseyin’e ağıt yakmayan hiç olmadığı gibi bu zulmü alkışlayan hiç Müslüman da bulunmamaktadır.

 Müslümanların yaşadığı hemen hemen her yerde edebi yönden Kerbela hakkında muazzam bir birikim oluşmuştur. Aynı ağıtı Türkçe, Kürtçe, Arapça, Farsça ve birçok dilde söylememiz bu acıya milletler olarak ortak olmamızdan kaynaklanmaktadır.

 Değerli dostlarım; İslam’ın göz bebeği Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin’in “Müslümanım.” diyen kişiler tarafından şehit edilmesi asla olumlu bir olay değildir. Söz konusu Kerbela olayında paramparça edilen sadece Hz. Hüseyin ve sevdiklerinin bedenleri olmamış, aynı zamanda Müslümanların birliği de parçalanmıştır.

 Kanaatimce Müslümanım diyen herkes Hz. Hüseyin’in sevgisi üzerinde buluşmalıdır. Kerbela her şeyden önce tarihi bir vakadır. Burada gerçekleşenler herkesi ilgilendirir. Ama ne yazık ki dünyanın her kesiminden Müslümanların ilgisi Kerbela’ya eşit derecede olmamıştır.

 Birçok konuda olduğu gibi Kerbela konusunda orta yol bulunamamıştır. Dolayısıyla bu noktada âlimlerimize, siyasilerimize, aydınlarımıza büyük görev düşmektedir.

Hz. Hüseyin ve şühedasını, diğer şehitlerimizi burada yad ediyor ve onlara hürmetlerimi sunuyorum.”

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
13-09-2019 20:37 - 48079 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Şirali Bayat
ŞİA-CAFERİ AZERİ MİLLETİNİN YÜCELİŞ SERÜVENİ
Av. Sinan Kılıç
Selahattin Özgündüz’e neden saldırıyorlar?
İbrahim ŞEREN
ALLAH PEYGAMBERİNİ MUHATAP ALARAK YÜCE KURAN’DA ŞÖYLE BUYURUYOR
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
30-06-2022 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım