Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Riya
Çayan Uludağ

 Yine bir Ramazan ayındayız ve yine ümmetin en eski hastalıklarından biri olan Riya tüm semtomları ile baş göstermekte. Bu öyle bir hastalıktır ki; adamı gündüzleri Hz. Ebuzer gösterir ve akşam ezanı ile birlikte Muaviya (la) sofrasına oturtur.

Temizlenme ve arınma ayı olan Ramazanda Emevi dini tavan yapar ve adeta gözümüzün içine sokulur. Birileri bu ayda İslam adı altında Emeviliği zorla zihnimize sokmaya çalışır. İslam’ı ya Emevi kuralarına göre yaşayacaksın ya da Emeviliği İslam sanıp, İslam’dan tiksinip nefret edeceksin; bütün amaç bu.

Bu yazının muhatabı ister Şia olsun ister Sünni, Muhammedi İslam’ı yaşamaya çalışanlar değildir.

Oruç tutarak açlığı-susuzluğu idrak edip, fakirlerin, açların ve susuzların halini anladığını sanan bazı kişilere sormak istiyorum:

Ömrünüzde bir an olsun Hz. Ebuzer'in açlığını anladınız mı? Hz. Ebuzer kimdir, neden ve nasıl yalnız bir şekilde Rebeze çölünde öldü ve o yüce şahsiyetin katilleri kimlerdir? Peygamber torunlarının (as) susuzluğunu biliyor muzunuz? Hiç hatırladınız mı? O susuzluğu bırakın oruçlu iken, su içerken bile hissedebiliyor musunuz?

Elbette bilemezsiniz ve anlayamazsınız. Koca bir günü Muaviya (la) sofrası hazırlama veya o sofraya oturma telaşı ile geçiren, koca bir yılı Peygamber (saa) sünnetinden bihaber yaşayan ve bir ay boyunca başka şahısların bidatlerinde anlını yere yapıştıran bir zihniyetten bunları bilmesi ve bilse bile idrak etmesi beklenemez.

Bir de Ramazan ayında ilimde değil de, reytingde yarışan hocalar var. Nerdeyse her meşrebe göre bir hoca var. E tabi Emeviliğin bu kadar çok yüzü olursa, reyting-hocaların çeşidine şaşırmamak gerekir.

Kimisi ağlıyor, kimisi uyarıyor, maşozistler için azarlayan bile var. Sorularda güler misin ağlar mısın cinsinden: Üç kuruş zekat'dan nasıl beş kuruş daha düşülür. Karısını-kocasını aldatanlar, cennete havuzlu villa olmasa da 2+1 daireyi kapma derdinde, kimisi cennette kiminle evli olacağını sormakta (sanırsın izdivaç programı); oruçlu iken boğazıma kaç damla su kaçıra bilirim diye pazarlık yapanlar vs.

Güzel ahlakın tamamlayıcısı olan bir Peygamber (saa) in ümmeti olduğunu söyleyenlerin merak ettiği başlıca konular bunlar.

Bunların zavallılıklarına mı acırsın ya da dini ne hale soktuklarına mı kızarsın bilemiyorum.

Tabi Ramazan ayının olmazsa olmazını unutmamak gerekir:

Fakirleri ve muhtaçları teşhir ve rencide ederek, onları bir reklam metası olarak kullanıp vicdanları rahatlatma ayini. Bu işi koca bir toplumun nerdeyse her bireyi kendi çapına göre yapmakta.

Bütün bir yıl çalma-çırpma, kul hakkı yemede iyi kazanç elde edenler, İftar çadırları kurup Ramazan sonrası için yatırım yapmakta. Çapı biraz küçük olanlarda en azından Muaviye (la) sofrasının bedelini bir kısa mesajla 5 Lira sadaka vererek vicdanını rahatlatmakta. Hatırlatmak isterim, dünyada açlar akşam ezanı ile birlikte değil Muaviye (la) sofrası bir kuru ekmek bile bulamıyor.

Sadece ve sadece kendi egonuzu tatmin etmek için verdiğiniz beş kuruşla yoksulluk bitmez. Kimse milletin niyetini nerden biliyorsun diye sormasın. Eğer amaç egolarını tatmin etmek olmasaydı, birileri bu paraları cebe indirirken ve teröristleri finanse ederken hesap sorarlardı.

Vicdan rahatlatmanın belki de en iğrenç örneklerinden birini de Diyarbakır’da gördük. 14 yaşındaki bir kıza tecavüz eden şahıs işini bitirdikten sonra: 'Senin yaşında bir kızım var, sana acıdım Ramazanda yanıma gel de karnını doyurayım.' diyerek ne kadar dindar ve vicdanlı olduğunu gösteriyordu kendince. Bu bireysel bir örnekten daha çok, Emevi zihniyetinin bu ülkeyi nasıl teslim aldığını göstermekte.

Oyuncak bebeklerden tahrik olup, Ramazanda oruç tutmayanlara karşı 'mücahit' duyguları kabaranlarda bu zihniyetin ayrılmaz bir parçasıdır.

İşte 'dindar' yöneticilerin başta olduğu Müslüman Türkiye den Ramazan manzaraları. Ben riyadan başka şey göremiyorum. Kuran'ın nazil olmaya başladığı ayda ne yazık ki görüntü bu. Kur’an demişken, acaba kaç kişi bu ayda canlı Kur’an Hz. Ali (as)’ın şehit edildiğini biliyor?  Belki reyting hocalarından biri anlatır bunu millete.

Ya 'Durmak yok yola devam' ya da Muhammedi Ramazanlar dileği ile...

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 1 Yorum
03-08-2012 16:28 - 2226 Okunma
Yorumlar
Zeynep tarafıdan 03-08-2012 22:55:59 Tarihinde yazıldı
Muaviye sofrası
Günümüz muaviye izdüşümleri, muaviye sofralarına riyayı, hileyi, sahteciliği katmış iftarlarını (!) açmaktalar... Ümmet-i Muhammed'i , Muhammed (s.a.a.)ve Pak Ehli Beyt'inden (a.s.) mahrum bırakan emevi zihniyetli ekran güzeli hocalarımızı (!) Allah (c.c.) ıslah etsin.
Çayan Uludağ yazarın diğer yazıları [ Tümü ]
Mekteb-i Kerbela 28-10-2014 tarihinde eklendi
O kadar insansınız ki gözlerim yaşarıyor... 08-10-2014 tarihinde eklendi
Cemaat'in “Muta'a nikahı” taktiği 05-03-2014 tarihinde eklendi
Gadir-i Hum'da ahd-i peyman 12-10-2013 tarihinde eklendi
Ya Zeynep! 22-04-2013 tarihinde eklendi
İtiraf 26-01-2013 tarihinde eklendi
Paris cinayetleri ve Almanya 19-01-2013 tarihinde eklendi
İmam Hüseyin'e (as) biat 23-11-2012 tarihinde eklendi
Kurban 24-10-2012 tarihinde eklendi
Şakşakçılar 13-10-2012 tarihinde eklendi
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Selahattin Özgündüz’e neden saldırıyorlar?
İbrahim ŞEREN
ALLAH PEYGAMBERİNİ MUHATAP ALARAK YÜCE KURAN’DA ŞÖYLE BUYURUYOR
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
16-04-2021 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım