Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Rus uzman: ABD, Kürtleri Suriye'deki amaçlarına ulaşmak için piyade birliği olarak kullandı
ABD'nin Kürtleri hiçbir zaman müttefik olarak görmediğini belirten Rus uzman Çuprıgin, Washington'un Kürt güçleri Suriye'deki amaçlarına ulaşmak için piyade birliği olarak kullandığını ifade etti.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
08-10-2019 10:18 - 128 Okunma
 Moskova merkezli Doğu Ülkeleri Medeniyet Araştırmaları Merkezi’nin kıdemli araştırma uzmanı, Rusya Uluslararası Diplomasi Konseyi uzmanı, Şarkiyatçı-Arabist ve askeri uzman Andrey Çuprıgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fırat'ın doğusuna operasyon açıklamasının ardından ABD'nin Kürtleri savunmayacağını duyurmasını Sputnik'e yorumladı.
 
'ARTIK KÜRTLERE ÇOK İHTİYAÇ YOK'
 
Çuprıgin, "Kürt güçler, her zaman için ABD'nin Suriye'deki hedeflerine ulaşmak amacıyla kullandığı bir araç oldu. Washington, ABD'li askerlerin sahada savaşmaması için Kürtleri IŞİD'le mücadelede piyade olarak kullandı. Trump'ın sözlerine göre bu görev tamamlandı ve ABD, artık Kürtlere çok fazla ihtiyaç duymuyor" dedi.
 
ABD'nin Türkiye'nin son bir buçuk yıldaki 'eylemleri koordine etme çağrısını' duymazdan geldiğini ve bu bağlamda Türkiye'nin de ABD tarafından müttefik olarak görülmediğini kaydeden Çuprıgin, Erdoğan'ın ABD'yle anlaşmanın imkansız olması nedeniyle son 6 aydır Suriye'ye harekat uyarısında bulunduğunu ve artık bu zamanın geldiğini ifade etti.
 
'KÜRTLER ABD'NİN BU HAREKETİNİ UZUN ZAMANDIR BEKLİYORDU'
 
"Şu anda görünen göre, ABD'liler birliklerini öngörülen harekat sahasında en kısa sürede çekecek. Türkiye ve ABD arasındaki tüm görüş ayrılıklarına ve ihtilaflara rağmen ABD'liler bir NATO ülkesiyle sahada karşı karşıya gelmeyi doğru bulmuyor" diye devam eden Rus uzman, Kürtlerin ABD'nin kendilerini yüz üstü bırakmasını ve daha önce verdiği destek sözlerini çiğnemesini uzun zamandır beklediğini vurguladı.
 
'KÜRTLERİN ŞAM'LA MÜZAKERE AÇIKLAMASI BUNUN SONUCU'
 
Çuprıgin sözlerini şöyle sürdürdü: "Kürtler, birkaç ay önce Şam'a gidip hükümetle müzakerelere başlamaya hazır olduklarını belirtti. Kürt liderler, ABD'nin çekileceğini ve Kürtlerin çıkarlarını destekleme sonucunda elde edilecek şüpheli kazanımlar uğruna NATO üyesi Türkiye'yle ilişkileri kurban etmeyeceğini düşündükleri için bu açıklamayı yaptılar."  
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
08-10-2019 10:18 - 128 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Selahattin Özgündüz’e neden saldırıyorlar?
İbrahim ŞEREN
ALLAH PEYGAMBERİNİ MUHATAP ALARAK YÜCE KURAN’DA ŞÖYLE BUYURUYOR
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
13-07-2020 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım