Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Dünyada uzun süre iktidarda olan en az 12 devlet başkanı özellikle Arap Baharı'nın etkisiyle son 10 yılda koltuğunu kaybetti
Askeri darbeyle iktidardan indirilen Sudan lideri Ömer el Beşir, son 10 yılda koltuğunu kaybeden 12'nci lider oldu. Son 10 yılda iktidarını kaybeden devlet başkanları listesinin başında 42 yıl hüküm süren Gabon lideri Ömer Bango ile Libya lideri Kaddafi yer alıyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
13-04-2019 09:11 - 77 Okunma
Sudan'da Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in askeri darbeyle gelip 30 yıl sürdürdüğü iktidarı, halk protestoları neticesinde ordunun yönetime el koymasıyla sona erdi.
 
Bu durum son yıllarda benzer akıbeti yaşayan isimleri akıllara getirdi. Dünyada uzun süre iktidarda olan en az 12 devlet başkanı özellikle Arap Baharı'nın etkisiyle son 10 yılda koltuğunu kaybetti. Bunların tamamına yakını ülkelerini uzun yıllar diktatörlükle yönetti.
 
Görevini kendi isteğiyle bırakan neredeyse hiç olmadı. Ya askeri darbeyle indirildiler ya istifaya zorlandılar. Veya çocuklarının iktidara gelmesi için önlerini açtılar. Son 10 yılda iktidarını kaybeden devlet başkanları listesinin başında 42 yıl hüküm süren Gabon Devlet Başkanı Ömer Bango ile Libya lideri Muammer Kaddafi yer alıyor.
 
Gabon'da Ömer Bango'nun vefatı üzerine yerine oğlu Ali Bango geçti. Hastalıklarla mücadele eden Ali Bango bu sene başında yaşadığı askeri darbe girişimini püskürtmeyi başardı. Kendisine has stili ve çadırıyla dikkat çeken Muammer Kaddafi ise Arap Baharı olarak adlandırılan süreçte yaşanan isyan ve ayaklanmalar neticesinde koltuğunu kaybetti ve muhaliflerce linç edilerek öldürüldü.
 
Üçüncü sırada Angola var
 
Listenin üçüncü sırasında Angola'yı 38 yıl yöneten Jose Eduardo dos Santos geliyor. Angola lideri kaç defa koltuğunu bırakacağını söylese de bunu hep erteledi. 2017'de koltuktan çekildi ancak ülke yönetiminde hala Santos'un çocuklarının büyük etkisi var.
 
Zimbabve'de yine 38 yıl iktidarda kalan Robert Mugabe de ordunun devreye girmesiyle koltuğu bırakmak zorunda kaldı. Yemen'de 34 yıl hüküm süren Ali Abdullah Salih suikasta uğramasının ardından istifa zorlandı, bir kaç yıl sonra da başka bir suikast sonucu hayatını kaybetti.
 
30 yıl hüküm süren iki isimden biri olan Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir hakkında savaş suçlarından dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama emri çıkarıldı. Ülkede aylar süren gösterilerin ardından geçtiğimiz günlerde ordunun yönetime el koymasıyla ev hapsine alındı.
 
Mısır'da Hüsnü Mübarek ise protestolar neticesinde ordunun halkın yanında olmasıyla görevden ayrıldı.
 
Tek istisna Nazarbayev
 
Son 10 yılda kendi isteğiyle görevi bırakan tek devlet başkanı Kazakistan lideri Nursultan Nazarbayev oldu. Bu yüzden 12 kişilik listeye dahil olmayan Kazak lider Mart 2019'da yaptığı açıklamada 28 yıllık iktidarın ardından istifa ettiğini duyurdu.
 
Ancak istifa sonrası senato başkanlığına seçilen kızı Dariga Nazarbayeva ülkenin yeni cumhurbaşkanı seçilebilir. Özbekistan lideri İslam Kerimov ise 25 yılllık demir yumruk yönetiminin ardından vefat etti.
 
Tunus lideri Zeynel Abidin Bin Ali Arap Baharı sürecinde halk isyanı neticesinde ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Cezayir'de sağlığı kötüleşmesina rağmen koltuğu bırakmak istemeyen Abdülaziz Buteflika protestolar neticesinde bu sene görevden ayrılmak zorunda kaldı.
 
Yenimesaj
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
13-04-2019 09:11 - 77 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
22-07-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım