Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
'Trump'ın seçilmesi Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinin inşasını hızlandırdı'
ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve başladığı 2017'den bu yana İsrail, Filistin topraklarındaki yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin yapımını hızlandırdı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-05-2019 12:57 - 159 Okunma
ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve başlamasından bu yana İsrail'in Filistin topraklarındaki yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin yapımını hızlandırdığı ortaya çıktı.
 
Amerikan Associated Press (AP) ajansının İsrail'den aldığı resmi belgelere dayandırdığı haberine göre, Trump'ın göreve başladığı 2017'den bu yana İsrail hükümetinin Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin inşası hızlanırken, bu bölgeye yapılan yatırımlar da büyük oranda arttı.
 
Belgelerde, İsrail'in 2017'de Batı Şeria'daki yasa dışı yerleşimlerdeki yollar, okullar ve kamu binalarına yaptığı yatırımın yüzde 39 oranında arttığı görüldü.
 
İsrail Maliye Bakanlığının verilerinde de bu ülkenin söz konusu yerleşimlere yaptığı yatırım 2016'da yaklaşık 333 milyon dolar iken, bu rakamın 2017'de 459 milyon dolara çıktığı kaydedildi.
 
"ABD yönetiminin İsrail'in yerleşim aktivitelerini desteklediğini kanıtlıyor"
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Sözcüsü Nabil Abu Rudeinah da yaptığı açıklamada, "(İsrail'in Yahudi yerleşimlerine yatırımını artırması) Bu, mevcut ABD yönetiminin İsrail'in yerleşim faaliyetlerini desteklediğini kanıtlıyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
Yasa dışı Yahudi yerleşimleri izleyen "Peace Now" adlı grubun üyelerinden Hagit Ofran, yaptığı açıklamada, Trump'ın seçilmesinin İsrail yönetimini cesaretlendirdiğini belirterek, "İsrail artık yaptıklarından (yasa dışı Yahudi yerleşimi) utanmıyor. Ne isterse yapmakta özgür hissediyor." ifadesini kullandı.
 
İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal boyunduruğu altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.
 
Trump'ın tartışmalı İsrail adımları
ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ve ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklamıştı. ABD'nin tek taraflı olarak aldığı bu karar Birleşmiş Milletler'de tepkiyle karşılanmıştı.
 
Tüm tepkilere rağmen ABD, Mayıs 2018'de Tel Aviv'deki büyükelçiliğini törenle Kudüs'e taşımıştı.
 
İsrail askerleri, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını ve İsrail'in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için Gazze sınırında düzenlenen gösterilere katılan 60 Filistinliyi şehit edip, 2 bin 770'den fazla Filistinliyi yaralamıştı.
 
Trump'ın bu kararının ardından Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Washington'daki ofisini kapatma, Golan Tepelerinde İsrail'in egemenliğini tanıma gibi birçok kararı "İsrail'e destek" olarak nitelendirilmişti.
 
Kaynak: AA
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
15-05-2019 12:57 - 159 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Selahattin Özgündüz’e neden saldırıyorlar?
İbrahim ŞEREN
ALLAH PEYGAMBERİNİ MUHATAP ALARAK YÜCE KURAN’DA ŞÖYLE BUYURUYOR
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
29-05-2020 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım