05-10-2017 tarihinde eklendi
'Kerbela'dan ders alsaydık yeni Kerbelalar yaşamazdık'
CAFERİDER (Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği) tarafından Halkalı’da düzenlenen Evrensel Aşura Matem Merasimi’ne yurt içi ve yurt dışından yüz binlerce kişi katıldı.

İSTANBUL- 30 Eylül 2017- Cumartesi günü Peygamber Efendimiz’in (s.a.a) sevgili torunu İmam Hüseyin (a.s) ve 71 yâreni, Aşura Günü Kerbela’da şehit edilişlerinin 1378. yıl dönümünde İstanbul Halkalı'da  törenlerle anıldı.
 
Matem merasimini organize eden CAFERİDER adına selamlama konuşmasını CAFERİDER Yönetim Kurulu Başkanı Av. Sinan Kılıç gerçekleştirdi.
 
"Değerli Ehl-i Beyt dostları,
1378 yıl önce Muharrem ayının onuncu günü olan Aşura gününde, Fırat Nehri’nin kenarında Kerbela denilen yerde, Hz. Peygamber’in (s.a.a) emaneti olan Ehl-i Beyt mensupları, emsalsiz bir vahşetle katledildi. Peygamber hanedanı kadınlar ve çocuklar da esir edildi.
Einstein’in da dediği gibi zaman izafi, göreceli bir kavramdır. Hz. Hüseyin’in 1378 yıl önce zalime, zulme, adaletsizliğe karşı olan onurlu duruşu bugün de aynı tazelikle anlamını korumaktadır. Şundan emin olunuz ki insanoğlu var olduğu sürece Kerbela’yı  ve Hz. Hüseyin’i hatırlayarak onun bize bıraktığı iki mirasa sahip çıkacaktır.
Bu mirasın birincisi; zalime, zulme, haksızlığa, adaletsizliğe karşı onurlu duruştur.
İkincisi ise, bu uğurda dünyevi tüm değerlerden vazgeçebilmektir.
İşte bugün, bu Aşura günü hangi inançtan olursa olsun Hz. Hüseyin’in mirasına sahip çıkanlar; meydanlara, onu anmaya koşmaktadırlar. Bu açıdan Ehl-i Beyt bizleri birleştiren ortak değerimizdir.
Biz CAFERİDER olarak diyoruz ki farklılıklarımızı zenginlik olarak; ortak değerlerimizi, ülkesi ve milletiyle birliğimizi ve dirliğimizi ise varoluşumuz için en temel unsur olarak görüyoruz. Çünkü Ahmet Yesevi’lerin, Hacı Bektaş-ı Veli’leri, Mevlana’ların, Yunus Emreler’in, Pir Sultan Abdal’ların Ehl-i Beyt aşkıyla yoğurduğu, barış ve kardeşlik ruhu aşıladığı bu necip milletin fertlerinden başka türlü bir davranış beklenemez.
Ortak değerlerimize, birlik ve dirliğimize aykırı hareket edenlerin ruhu, vahyin indiği ev olan Ehl-i Beyt’ten beslenmemiş, yolu Kerbela’dan geçmemiş olanlardır. 
Allah bizi Hz. Hüseyin’in yolundan ayırmasın!
Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Çanakkale’ye bütün şehitlerimize selam olsun!" dedi.

 
http://caferider.com.tr/-kerbela-dan-ders-alsaydik-yeni-kerbelalar-yasamazdik-_h20059.html