Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Boşnaklar Sırp Cumhuriyeti Günü'nün kutlanmasına tepkili
Bosna Hersek'teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin kurulduğu 9 Ocak'ın "anayasaya aykırı" bulunmasına rağmen Sırp Cumhuriyeti Günü olarak kutlanması, ülkedeki Boşnaklar tarafından tepkiyle karşılandı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-01-2019 08:56 - 93 Okunma
Bosna Hersek'teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) kurulduğu 9 Ocak'ın, "anayasaya aykırı"bulunmasına rağmen "RS Günü" olarak kutlanması, ülkedeki Boşnakların tepkisini çekti. 
 
 
Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin daha önce "anayasaya aykırı" bulduğu RS Günü, bu yıl da törenlerle kutlandı.
 
Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Banja Luka şehrinde düzenlenen kutlamalara Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve RS Başkanı Zeljka Cvijanovic'in yanı sıra Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic de katıldı.
 
Yüzlerce Sırp polisin yürüyüş yaptığı ve binlerce kişinin katıldığı kutlamalarda konuşan Cvijanovic, RS'nin Sırp milletinin sevgisi ile ayakta kaldığını belirterek, "Özgürlüğümüzü her daim kutlayacağız, zira bu özgürlüğün paha biçilemez olduğunu biliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Cvijanovic, RS'nin daha güçlü olması için çalışacaklarını vurgulayarak, RS'nin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Öte yandan bu yılki kutlamalarda Sırbistan Başbakanı Brnabic'e RS madalyası takdim edildi.
 
 
Boşnaklardan sert tepki
Bu arada RS'nin kurulduğu 9 Ocak 1992 tarihini Boşnaklara yönelik soykırımın başlangıcı olarak kabul eden kurban yakınları dernekleri ise Vatanseverlik Günü'nü kutlamak için başkent Saraybosna'da program düzenledi.
 
Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi'nde düzenlenen programda, Bosna Hersek'in asla bölünemeyeceği mesajı verildi.
 
"Başkasının acısı üzerine gelecek inşa etmeyi düşünenler yanılıyor"
Bosna'daki savaşta tecavüze uğramış kadınlardan biri olan Savaşın Kadın Mağdurları Derneği Başkanı Bakira Hasecic, burada yaptığı konuşmada, Bosna'da 1992-1995 yıllarında yaşananları herkesin çok iyi bildiğini vurgulayarak, savaşta Visegrad şehrinde Sırplar tarafından iki kez tecavüze uğradığını hatırlattı.
 
Bosna Hersek'teki binlerce tecavüze uğramış kadından yalnızca biri olduğunu söyleyen Hasecic, "Başkasının acısı üzerine gelecek inşa etmeyi düşünenler yanılıyor." ifadelerini kullandı.
 
"Onlar Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünü yıkmak istiyor"
Özellikle bugün Banja Luka şehrinde, "Hitler'den sonra Avrupa'daki en büyük zulmü" kutlamak için toplananlara mesaj verdiklerine dikkati çeken Tokic, "Onlar Bosna Hersek'in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yıkmak istiyor. Boşnak halkı olarak bizler, devletimizi savunmak noktasında 1992'den daha hazırız." ifadelerini kullandı.
 
Bir grup Boşnak da Srebrenitsa'da 1995'te yaşanan ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin katledildiği soykırımda hayatını kaybedenlerin defnedildiği Potoçari Anıt Mezarlığı'nı ziyaret ederek, RS Günü'nün kutlanmasına tepki gösterdi.
 
"Anayasaya aykırı" RS Günü
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin eski Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic'in 2015'teki başvurusu üzere RS Günü'nün yasallığını değerlendiren Anayasa Mahkemesi, 9 Ocak'ın RS Günü olarak kutlanmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmiş ve bunun entitede yaşayan Sırp olmayan halklara karşı ayrımcılık olduğunu ifade etmişti.
 
Ayrılıkçı söylemleriyle bilinen Sırp lider Dodik ise 2016'da entite sınırları içinde bir referandum yapmış ve referandumda oy kullananların yüzde 99'u 9 Ocak'ın RS Günü olarak kutlanması yönünde oy vermişti.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-01-2019 08:56 - 93 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
26-06-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım