Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
BM, İsrail'in Evlerini Yıktığı Filistinlilere Yapılan Kira Ödemelerini Durdurdu
Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Direktörü Mathias Shamali, kurumun yaşadığı mali kriz nedeniyle Filistinlilere yönelik hizmetlerinde yeni kısıtlamalara gittiklerini açıkladı.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
09-11-2018 08:48 - 43 Okunma
Gazze'deki ofisinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Shamali, "İsrail'in 2014 yılında Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında evleri yıkılan Filistinlilere yapılan kira ödemelerini durdurduk. Bu ödemeleri yapamayacağımız için üzgünüz" dedi.Shamali, başlarda 5 bin ailenin kurumdan kira yardımı aldığını, ancak son dönemde ödeme yapılan aile sayısının 1612'ye düştüğünü aktardı.
 
Önceliklerinin Filistinli mültecilere hizmet olduğunu, UNRWA'ya bağlı memurların durumunun daha sonra geldiğini söyleyen Shamali, "Ajans, yılbaşında ABD'den her yıl aldığı 360 milyon doları alamayacağını biliyor." ifadesini kullandı.
 
MÜLTECİLERİN SAYISI VE İHTİYAÇLARI ARTIYOR, BÜTÇE ARTMIYOR
ABD hükümetiyle her zaman sıkıntı yaşadıklarını, ancak bu kez finansman işinin siyasete karıştırıldığını dile getiren Shamali, "Mültecilerin sayısı ve ihtiyaçları artıyor, ancak bütçe artmıyor. Üye ülkelerin taahhüt ettiği mali desteğin de hizmetlerimiz için yeterli olmayacağının farkındayız" diye konuştu.
UNRWA Gazze Direktörü Shamali, kurumun hâlihazırda bütçe açığının 64 milyon dolar olduğunu, yılbaşında ise bu rakamın 300-400 milyon dolara ulaşacağını belirtti.
 
Hizmetlerini yıl sonuna kadar sürdürmenin bir yolunu bulmaya çalıştıklarını söyleyen Shamali, 2019 yılında ise krizin üstesinden gelebilmek için Türkiye, Hindistan ve Körfez ülkeleri gibi bağışçı ülkelerin yardımlarının devamının gelmesini ümit ettiklerini dile getirdi.
 
GÖREV SÜRESİNİN UZATILMASINI BEKLİYORUZ
Destekçi ülkeler sayesinde 464 milyon dolarlık açığın 64 milyon dolara düştüğünü ifade eden Shamali, 2018 yılının mali ve siyasi düzeyde çok zor geçtiğini vurguladı.
Mathias Shamali, UNRWA'nın 2019'da faaliyet ve hizmetlerini durdurmayacağını belirterek, "Ancak kolay bir yıl olmayacak. Karşımızdaki tehdit mültecilere tüm hizmetleri sağlamamız için yeterli paraya sahip olup olamayacağımız. Bunun zor olacağını düşünüyorum." dedi.
 
UNRWA'nın her üç yılda bir çalışmalarına devam edebilmek için BM Genel Kurulu tarafından yetkilendirildiğini hatırlatan ve bu yetkinin gelecek yıl yenilenmesine dair endişelerini dile getiren Shamali, "Bazı siyasi tartışmalar var. Ancak BM üyesi ülkelerin çoğu UNRWA'nın varlığının önemini görüyor. Biz görev süresinin uzatılmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
ABD'NİN YARDIMLARI DURDURMA KARARI
Filistinli mülteciler için büyük önem taşıyan UNRWA, ABD'nin önce yardımları askıya alma, ardından tamamen kesme kararı nedeniyle mali kriz yaşıyor. Geçen yıl UNRWA'ya 365 milyon dolarlık destekte bulunan ABD yönetimi, ajansa yönelik mali yardımlarını ağustos ayı sonunda tamamen durdurma kararı almıştı.
UNRWA, BM Genel Kurulunca 1949'da Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinli mültecilere yardım amacıyla kuruldu.
 
Hâlihazırda Filistin içinde ve dışında 5,9 milyon Filistinli mülteci bulunuyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
09-11-2018 08:48 - 43 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
25-04-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım