Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Artık Ortadoğu’da ''Dengeler'' Değişti
Düşen Siyonist İsrail F-16’sı ve Ortadoğu’da Değişen Dengeler…
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-02-2018 09:07 - 101 Okunma

Siyonist rejim İsrail her ne kadar Suriye’de İran’a ait bir insansız hava aracını vurduğunu ilan etmeye çalışsa da, Suriye’de Suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulan Siyonist rejim İsrail F-16’sının düşürülmesi, bir çuval inciri berbat etmeye yetti de arttı da.

Siyonist rejim İsrail F-16’sının Suriye hava kuvvetlerine ait füze savunma sistemlerince hedef alınarak vurulmasının ardından, işgal topraklarında sirenler ötmeye ve tehlike çanları çalmaya başladı. İşgal rejiminde ki Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’nda ki uçuşlar durduruldu ve olağanüstü hal ilan edildi.

Şimdiye dek Siyonist rejim İsrail, Suriye’de düşürülen insansız hava araçları ve jetlerini yalanlasa da bu sefer Siyonist rejim savunma bakanlığı sözcüsü; İsrail hava kuvvetlerine ait bir F-16’nın Suriye hava savunma sistemleri tarafından hedef alınarak vurulduğunu ve uçağın enkazının Golan tepelerinin yakınlarında düştüğünü açıklamak zorunda kaldı.

Suriye haber kaynakları, askeri bir yetkiliye dayandırdıkları haberlerinde; Siyonist rejim İsrail hava kuvvetlerine ait savaş uçaklarının, Suriye hava sahasını ihlal ettiklerini ve buna karşılık olarak, Suriye hava savunma füze bataryalarının ateşlendiğini ve bir adet F-16 savaş uçağının vurularak düşürdüğünü duyurdu.

Bundan birkaç gün öncede bazı haber kaynakları, Suriye resmi haber ajansı SANA’ya dayandırdıkları haberlerinde; Dimeşk’in etraf bölgelerine saldırı düzenleyen Siyonist rejim İsrail jetlerinden birinin, Suriye hava savunma sistemleri tarafından hedef alınarak düşürüldüğünü duyurmuştu.

Siyonist rejim İsrail F-16’sının Suriye hava savunma sistemleriyle hedef alınarak vurulma haberi şok etkisi yaratmış olacak ki Ben Gurion Uluslararası Havalimanında ki uçuşlar birkaç saatliğine askıya alındı.

Tel Aviv havalimanında ki uçuşlar, Siyonist rejim İsrail F-16’sının düşmesinin ardından tekrar başlasa da Suriye ile sınır bölgelerde ki uçuşlar halen yasaklanmış durumda.

El-Meyadin haber kanalının verdiği habere göre; Siyonist rejim İsrail tarafından Suriye’ye düzenlenen hava saldırısı sırasında büyük bir olasılıkla birkaç adet F-16 Suriye hava savunma bataryaları tarafından hedef alınarak düşürüldü.

Siyonist rejim İsrail resmi makamları, sadece bir adet F-16 savaş uçağının isabet alarak düştüğünü itiraf etseler de bazı İsrail haber kaynakları bir adet Siyonist rejim İsrail savaş helikopterinin de düşürüldüğünü haber veriyor. Kaynaklar düşen Siyonist rejim helikopterinin neden ve nasıl düşürüldüğü hakkında detaylı bilgi paylaşmadılar.

Sputnik Haber Ajansı da bugün Siyonist rejim İsrail tarafından, Suriye topraklarına ateşlenen 6 adet uzun menzilli füzenin, Suriye hava savunma sistemleri tarafından havada imha edildiğini duyurdu.    

Siyonist rejim İsrail Kanal 10 televizyonu, Suriye hava savunma sistemleri tarafından hedef alınan F-16 savaş uçağını kullanan her iki pilotun uçak düşmeden atlamayı başardıklarını, pilotlardan birinin durumunun ağır olduğu ve diğerinin de hafif olarak yaralandığını duyurdu.

Siyonist medyası, yaralı pilotların Hayfa’da ki hastaneye nakledilişlerini gösteren görüntüleri de paylaştı.

Siyonist rejim İsrail’in Suriye’de Suriye hava savunma bataryaları tarafından hedef alınarak vurulması, Tel Aviv’in Direniş eksenine karşı yapacağı tüm saldırılara ve Suriye krizinden alnının akıyla çıkmasına engel oldu.

Siyonist rejim İsrail F-16’sının Suriye hava sahasında hedef alınarak vurulması, Direniş ekseninin Siyonist–Batı bloğuna karşı yeni bir döneme girdiğini göstermektedir. Bu olay, Siyonist rejim İsrail askeri kaynaklarına, Suriye’de ki değişen dengeleri yeniden gözden geçirme fırsatı doğurmuş olacak.

Bundan dolayı bugün Siyonist rejim İsrail güvenlik kabinesi alelacele toplandı ve Suriye krizinden çıkış ve kurutuluş yollarını aramaya koyuldu.

Elbette Siyonist rejim İsrail Suriye’nin bu savunmasına karşılık Dimeşk ve etrafını bombalayacaktır ancak Siyonist rejim İsrail hava kuvvetlerine ait F-16 savaş uçağının Suriye hava savunma füzeleri tarafından hedef alınarak düşürülmesi, Siyonist rejimin Suriye’deki hava üstünlüğüne son verecek gibi görünüyor.

İsraillilerin dediğine göre F-16 savaş uçağını kullanan pilotlar, uçak yere çakılmadan önce paraşütle atladılar ve pilotların sağlık durumları oldukça iyi.

Siyonist rejim İsrail hava kuvvetlerinin Suriye hava savunma sistemleri tarafından hedef alınması, Siyonistlerin Suriye hava sahasında istedikleri gibi hareket edemeyeceğini gösteriyor buda Siyonist rejim İsrail’in Suriye’de vekalet savaşı yürüten silahlı terör gruplarına özellikle Golan tepelerinde yuvalanan teröristlere yardım edemeyeceği anlamına geliyor.

Zira bundan daha önce de Siyonist rejim İsrail ordusu ile Suriye’de vekâlet savaşı sürdüren terör gruplarının ortak operasyon yaptığına defalarca şahitlik etmiştik.

Burada dikkat edeceğimiz bir diğer hususta, Rusya’nın bu olaya yaklaşım tarzıdır. Siyonist rejim İsrail’in F-16’sı, eğer Rusya’nın onayı alınarak düşürülmüşse, bu da Siyonist rejim başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Moskova’ya düzenlemiş olduğu 4. Seferinin de hüsranla sonuçlandığı anlamına gelmektedir.

Elbette bir diğer senaryo ise Siyonist rejim İsrail’e ait F-16’nın Rusya’nın Suriye’ye vermiş olduğu hava savunma füzeleriyle değil de tamamen yerli olan Direniş eksenine ait füzelerle vurulmuş olmasıdır ancak bu çok uzak bir ihtimal olarak görünüyor.

Her ne kadar Rusya ve Siyonist rejim İsrail arasında varılan mutabakatlar, Siyonist rejim İsrail savaş uçaklarının güvenliğini sağalamaya yeterli olmasa da Direniş eksenine bağlı güçler, tamamen yerli üretim füzeleriyle ve kendi imkânlarıyla Suriye hava sahasını Siyonist rejim İsrail savaş uçaklarına dar etmeye yeterli.

Siyonist rejim İsrail’in Suriye hava sahasında, Suriye hava savunma sistemleri tarafından hedef alınarak düşürülen F-16 savaş uçağı, Direniş ekseninden çok diğer ülkelerin medya kanallarında konu edildi.

Suudi Arabistan haber sitesi el-Arabiye; olayın İran ve Siyonist rejim İsrail arasında yaşanan sürtüşmeden kaynaklandığını yazdı.

Suudi Arabistan’ı Siyonist rejim İsrail’e yakınlaştırmaya çalışan Suudi analist ‘‘Enver el-Aşki’’ bile Siyonist rejim İsrail’in F-16 savaş uçağının Suriye hava sahası üzerinde, Suriye hava savunma sistemleri tarafından hedef alınarak imha edilmesinin, Ortadoğu’da dengeleri değiştirdiğini itiraf etmek zorunda kaldı.

Twetter’dan açıklama yapan Suudi Arabistanlı eski emekli general şunları yazdı: ‘‘Ortadoğu’da oyunun kuralları değişti’’. Suudi siyasetçi ve eski asker sözlerinde yanılmıyordu zira Suriye hava sahasında, Suriye hava savunma sistemleri tarafından vurulan Siyonist rejin İsrail F-16’sının düşmesinin hemen ardından, Siyonist rejim İsrail savaş bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Suriye’de ki operasyonlarının sonlandırıldığı açıklaması geldi.

Siyonist rejim İsrail gizli servisi MOSSAD’a yakınlığıyla bilinen Yediot Aharonot sitesi de; Siyonist rejim İsrail makamlarının Rusya’dan, Suriye ile yaşanan krize çözüm bularak, yardımcı olmalarını istediklerini ileri sürdü.

Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın eşi Esma Esad, resmi Instagram sayfasında, düşürülen Siyonist rejim İsrail F-16’sının fotoğraflarını paylaşarak, Direniş cephesinde ki müttefiklerini kutladı.

Halep milletvekili Fars Şehabi’de resmi Twetter hesabı üzerinden, Siyonist rejim İsrail savaş uçaklarına karşı 24 adet füze ateşlendiğini yazdı.

Siyonist rejim İsrail şunu çok iyi bilmelidir ki; eğer saldırılarına devam edecek olursa, havalimanlarına bundan daha çok füze fırlatılacak. Siyonistler artık Suriye hava sahasında ki üstünlüklerini kaybetmiş durumda.

Lübnan’da ise cumhurbaşkanı Mişel Avn, Meclis başkanı Nebih Berri ve başbakan Saad Hariri bölgede yaşanan don durum değerlendirdi.

Lübnan dişileri bakanlığı tarafından yapılan açıklamadaysa; Siyonist rejim İsrail’in, Suriye hava sahasını ihlal etmesinin uluslar arası kurallara aykırı olduğu ve Suriye devletinin kendini savunma hakkına sahip olduğu belirtti.

Siyonist rejim İsrail’in Haaretz gazetesi de; Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın, Suriye’nin yüzde seksenlik bölümünde kontrolü ele geçirdiğini ve yeni hedefinin İsrail olduğunu yazdı.

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
12-02-2018 09:07 - 101 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
21-01-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım