Ana Sayfa İç Gündem Ülke Gündemi Dünya Gündemi Kütüphane Etkinlik Kültür -Sanat- Bilim Haber - Analiz Caferider
Alman Başbakanlık araştırmacısı: ABD pkk’ya desteğinin bedelini ödemeli!
Dr. Guido Steinberg, ‘PYD/YPG tümüyle PKK’nın bir koludur’ dedi, ABD’nin terör örgütünü desteklemesinin diplomatik bedelini ödemesi gerektiğini belirtti
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-01-2019 10:59 - 114 Okunma
Alman Başbakanlığına bağlı kurumda araştırmacılık yapan Dr. Guido Steinberg, Alman devlet radyosunda yayımlanan söyleşide sunucunun, “PYD/YPG Türkiye’nin iddia ettiği gibi PKK’nın terörist bir kolu mudur” sorusunu şöyle yanıtladı: “Şüphesiz. YPG tümüyle PKK’nın bir koludur. Almanya’daki finansman yolları bile aynı. Türkler burada haklı.” Steinberg, ABD’nin bir terör örgütüne karşı diğer bir terör örgütünü kullanmanın yol açtığı çıkmazların sonucunu yaşadığını ve bunun “diplomatik sorunlara” yol açmasının doğal olduğunu belirtti. Steinberg, ABD’nin çıkarlarının Suudi Arabistan ve İsrail ile uyumlu, Türkiye’yle uyumsuz olduğunu söylerken sunucunun “ABD’nin çekilmesinin Esad, Putin ve İran’daki mollaları güçlendireceği yorumu yaygın. Bu konuda ne diyeceksiniz” diye sorması üzerine Steinerg, bu denklemde Ankara’nın bulunmadığını vurguladı.
 
‘KOVULMADAN GİTMEYECEKLER’
 
Öte yandan Alman devlet televizyonu ZDF, Bolton’un Türkiye’den PYD’ye güvence istemesi ve Türkiye’nin verdiği sert tepkiye geniş yer ayırdı. Programda, Erdoğan’ın TBMM’deki yanıtının yanı sıra askeri uzman Abdullah Ağar’ın görüşlerine de yer verildi. Ağar, Suriye’de çözümün ancak ABD’nin PKK/YPG ile işbirliğini sonlandırmasıyla olabileceğini, Batının PKK/YPG ile işbirliğinden vazgeçmemesinin ABD ile Türkiye arasındaki uçurumu daha da büyüteceğini söyledi. Bu durumun Türkiye ve ABD’nin dolaysız çatışmaya girme riskini bile beraberinde getireceğine dikkat çeken Ağar, “ABD bölgede uzun zamandır faal ve kovulmadan gitmeyecekler. Fakat strateji ve ortaklarını yeniden gözden geçirebilirler” dedi.
 
‘YA PKK YA TÜRKİYE’
 
YPG için “Suriyeli Kürt milisler ve ABD’nin IŞİD’e karşı müttefiki, ABD’nin savaş yoldaşları” ifadelerinin kullanıldığı haberde “Fakat Türkiye YPG’ye terör örgütü PKK’nın Suriye kolu olarak bakıyor” denildi. Haberde ABD’nin Suriye’den çekilmeyi ertelemesi Türkiye’nin Suriye sınırına yaptığı askeri yığınağa bağlandı.
 
Alman devlet kanallarının, Türkiye’nin PKK/YPG konusundaki kararlılığına vurgu yaparken, haberlerinde Türkiye düşmanı “karşıt” görüşlere yer vermemesi dikkat çekiyor. Alman basınında, ABD’nin PKK’ya verdiği desteğin, çözümün önündeki tek engel olduğu vurgulanıyor, Türkiye ile ilişkilerinin PKK konusundaki tutumuna bağlı olduğuna işaret ediliyor.
Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
10-01-2019 10:59 - 114 Okunma
Caferider Web TV
Video Galeri
Foto Galeri
Yazarlar Tümü
Av. Sinan Kılıç
Emperyalizmin Dini/Mezhebi Yoktur
Mehdi AKSU
İRAN’DA SÜNNİLER!
İbrahim ŞEREN
Üstad! Gözlerimiz Hep Sizi Arayacak
Şirali Bayat
GADİR-İ HUM OLAYININ TANITIMI VE ARAŞTIRMASI KİTABI
Hamit Turan
ŞÎR-İ FIZZA
Kasım Alcan
Hiç olmazsa dünyanızda özgür kişiler olun
Celal Özer
Aşık ve Dünya Sevgisi
Abdullah Turan
İmam Mehdi'nin Dünyaya Geldiğini İtiraf Eden Ehl-i Sünnet Âlimleri
Seyyid Ahmedi Safi
Tüm Müslümanları ilgilendiren önemli sorun
Musa Ayaztekin
Muta Nikahı Nedir, Ne Değildir?
Orhan Kiverlioğlu
Biz büyük devlet iken
Çayan Uludağ
Mekteb-i Kerbela
Namık Kemal Zeybek
Osmanlı'da Alevi Katliamı
Hüseyin Çaça
Kerbela Hadisesi-1-
26-06-2019 | Ana Sayfa | Ana Sayfam Yap | Sitenize Ekleyin | Künye | Foto Galeri | Video Galeri | Yazarlar | İletişim | RSS
CaferiDer ® 2012  
Sitede bulunun içerikler ve analizler kaynak gösterilerek alıntılanabilir Tasarım & Yazılım : Network Yazılım